Kategoriarkiv: Avel

Avelsdag och extra medlemsmöte

Sveriges Shetlandssällskap kallar till extra medlemsmöte och inbjuder till Avelsdag

Dag: Lördagen den 9 november 2019
Plats:
Hotell Rådmannen, Centralgatan 2, Alvesta

Bindande anmälan till Avelsdagen senast 31/10 genom att betala in 150 kr/person (avser lunch, delvis sponsrad av SSS) till SSS bg 260-9675 samt skicka ett mejl till kassor@shetlandsponny.se.


SSS EXTRA MEDLEMSMÖTE

Start kl 10. 00

Dagordning
1. Mötets öppnande
2. Val av mötesordförande
3. Anmälan av styrelsens val av mötessekreterare
4. Val av två justeringspersoner tillika rösträknare
5. Fastställande av röstlängd
6. Godkännande av mötets behöriga utlysande
7. Fastställande av dagordning
8. Beslut om stadgeändring, se nedan
9. Mötet avslutande

Dagens skrivning i SSS stadgar § 1:
§ 1  Namn och organisation
Föreningens namn är Sveriges Shetlandssällskap, SSS.
SSS är en rikstäckande ideell allmännyttig förening med säte i Skara och består av följande regionalföreningar:

Shetland Nord                                                  Shetland Öst

Shetland Sydost                                                Shetland Syd

Shetland Sydväst                                              Shetland Väst

För att det inte ska behövas en stadgeändring med extra medlemsmöte och ett ordinarie årsmöte för att en regionalförening inom SSS ska beredas tillträde till föreningen ändras § 1 till följande:
§ 1  Namn och organisation
Föreningens namn är Sveriges Shetlandssällskap, SSS.
SSS är en rikstäckande ideell allmännyttig förening med säte i Skara och består förutom huvudföreningen av regionalföreningar


AVELSDAGEN

10.30   Avelsdagen startar med kaffe och fralla som SSS bjuder på.

11.00   Föreläsning med Gabriella Lindgren, forskare SLU, Aktuell rasbunden genetisk forskning.

13.00   LUNCH – stekt majskyckling med ugnsrostad KRAV potatis, rosépepparsås och rotfrukter. Specialkost anmäls till kassor@shetlandsponny.se

14.00   Sanna Soleskog, Avel och grundläggande genetik

16.00   Fika som SSS bjuder på

16.30   Stambokförare Linda Andersson berättar bl.a. om betäckningsrapportering via webben och lite statistik.

17.30   Frågestund.

18.00   Dagen avslutas

Utställare, lotterier, broschyrer från våra stuterier kommer att finnas under dagen.

Hjärtligt välkommen!


Vi söker medlemmar som kan hjälpa till att arrangera en avelsdag i norr, kontakta anne@jaboruder.se

Passansökningar och betäckningsrapportering

Det är dags att se till att ansökan om pass för föl fött 2019 inkommer till SSS kansli. Här kan du se vilka handlingar som du ska bifoga för en komplett ansökan: http://www.wordpress.shetlandsponnyn.se/webbstambok/pass-till-fol/

Senast 30 september ska betäckningsrapportering ha skett för de betäckningar som din hingst gjort under säsongen 2019. Betäckningsrapporter, tryckta eller elektroniska, köps av Svenska Hästavelsförbundet. Här finner du mer information om de olika sätten att rapportera betäckningar: http://svehast.se/avel/information-till-hingsthallare/
Tänk på att alla ston ska rapporteras, även de som inte verkar vara dräktiga.

Höstens Avelsvärdering 14 och 15 september

Höstens avelsvärdering och generalmönstring gick av stapeln i Älmhult och Hallstahammar och i avelsvärderingsnämnden ingick Jane Barry, Remond Molenkamp, Caroline Linderholt, Annika Strindgård, Arnold Dijkstra och Martin Larsson.

Bilder kommer, fotograf Emmy Zandin.

Hingstarna är inte rangordnade utan endast katalogordning och åldersindelning.

Två och ett halvtåriga hingstar, standard:

Bellman 89887=40p 103/15,5 G-21 vet u.a. f: Emmeros Jubilar RS 517 m: Ublesse RS 6987

Stellagårdens Lollipop 98789=41p 98/15,5 G-21 vet u.a. f: No Fear v.d. Römer RS 55 m: Almnäs Tarantella RS 6373

Skärgårdens Apollo 98988=42p 103/17, GI-21 vet båda testiklarna 180′ f: Up To Date of Shetlane RS 731 m: Skärgårdens Odd Molly RS 6681

Rosenhagas Benjamin 88888=40p 96,5/16,5, G-21 vet u.a. f: Rosenhagas Rubens RS 570 m: Rosaly v.d. Amstelhof NL-S 0137475

Två och ett halvtåriga hingstar, mini: 

Spektras Daredevil 99877=40p G-21, 78/12,5 vet u.a. f: Neptune of Brygarth NS0745 m: Spektras Delicious RS 6811

Melkers Elvis the King 88798=40p 85,5/13, G-21 vet.u.a. f: Ugglebackens Kavat RS 523 m: Hesseldals Emma Lee RS 6380

Osk-Vind 99878=41p 80,5/12, G-21 vet u.a. f: Pajazzo di Leva RS 568 m: Otéa RS 6245

Shady Acres Zephyr 98788=40p 81/12,5, G-21 vet u.a. f: Balou v. Klein Engelland DK-SH 687 m: Zilver Sun v.d. Nijkamphoeve DK-S 3295

Treåriga hingstar, standard: 

Stellagårdens Kalex 99789=42p 98,5/15, GI-20 vet u.a. f. Alex v.d. Pony Hoeve RS 644 m: Edsilla v Veldzicht NL-S 0131836

Åzkar 88888=40p 91,5/14, G-20 vet u.a. f: Karajan Di Leva RS 611 m: Vanilj RS 6947

Lilla Rosendals Captain Joe 88888=40p 104/17, G-20 vet u.a. f: Charlottenlunds Winston DK-SH 635 m: Clivocast Chelsea DK-S3141

Stjernens Fearless 98879=41p 103/16,5, G-20  vet u.a. f: Picasso fra Holla NPA 6685 m: Fanebo’s Freja DK-S 3967

Treåriga hingstar, mini: 

Almnäs Gin 98888=41p 80,5/13, G-20 vet u.a. f: Perfect of Sportview RS 679 m: Almnäs Bride RS 7089

Fyraåriga hingstar, standard:

Aarupgaards Sir Donovan 99888=42p 101/16, GI-24 vet u.a. f: Skattens Creol DK-SH 782 m: Ekskogens Diva DK-S 3088

Skärgårdens Vivaldi 99887=41p 104,5/17, körprov 7,75 GII-24 vet u.a. f: Junibackens Playboy RS 632 m: Naomi v.d. Bloemhof RS 5764

Almnäs Fossa RS 794 99889=43p  97/16, GI-24, vet u.a. f: Alex v.d. Pony Hoeve RS 644 m: Almnäs Orkidée RS 5636

Mac Guardian of Lady’s Holm RS 801 99888=42p 99/16, GI-24 vet u.a. f: Sollidens Explorer RS 635 m: Sollidens Femke RS 6956

Skärgårdens Varenne RS 768 98888=41p 96/16, GI-24 vet u.a. f: Almnäs Tromb RS 585 m: Unique of Shetlane RS 6529

Nightingales Kingsman RS 763 99988=43p 102/17,5, GI-24 vet hö testikel 180′ f: Almnäs Tromb RS 585 m: Almnäs Kitty RS 5635

Nobell RS 771 88888=40p 98,5/17,5, G-24 vet hö testikel 180′ f: No Fear v.d. Römer RS 553 m: Nevea RS 6548

Dalsgårds Wilmer X RS 772 98888=41p 96,5/16, GI-24 vet hö testikel 180′ f: Another Color v.d. Amstelhof RS 676 m: Dalsgårds Lou Lou RS 6127

L.A. Master 77888=38p 106,5/17, GI-24 travrekord 2.19,8 som 4 åring vet u.a. f. Röding RS 405 m: Ekslätts Princess 38-08-0437

Fyraåriga hingstar, mini: 

Melkers BB King RS 775 88888=40p 84/14,5, GI-24 vet u.a. f: Pajazzo di Leva RS 568 m: Melkers Backyard Babie RS 6832

Lönnhults Cross My Heart RS 778 99887=41p 85/14,5, GI-24 vet u.a. f: Another Gold Cross RS 677 m: Hearts on Fire RS 6483

Almnäs Fantastic Love RS 792 99877=40p 79,5/14, G-24 vet u.a. f: Perfect of Sportview RS 679 m: Almnäs I Love You RS 4370

Inspector v.d. Pony Lust RS 800 98887=40p 79/13, G-24 vet u.a. f: Shandy v Bromishet NL-S0820772 m: Dit is Tonnie v.d Pony Lust NL-S1172939

Super Star RS 766 99898=43p 84/14, GI-24 vet u.a. f: Perfect of Sportview RS 679 m: Moviestar RS 6422

Wild Card RS 780 88888=40p 83/14, G-24 vet u.a. f: Be There of Riverdance RS 616 .: Proud Design RS 6376

Femåriga hingstar:

Bacardi 98888=41p 99,5/16, G-23 vet u.a., f: Alex v.d. Pony Hoeve RS 644 m: Dalsgårds La Farina RS 6192

Sexåriga hingstar, standard: 

Goldenvild’s Sammy 87889=40p 102,5/16,5, GI-20 travrekord 2.17,9 vet u.a. f: Smedens RIval FIN-SH 112 m: Smedens Sandy FN05-1387

Kilskogens Graffiti RS 736 88777=37p 102/16,5, G-23 f: Almnäs Etapp RS 305 m: Kilskogens Gabbana RS 6726

Sexåriga hingstar, mini: 

Zeppos v.d. Axelse Buitenweg 88898=41p 83/14,5, G-20 vet u.a. f: Kiliam v. Dennehove NL-S808271 m: Sharena v Stal Fortuna NL-S0141522

Generalmönstringshingstar 9 år standard:

Almnäs Amir RS 662 99898=42p GI-24 f: Perigueux v Isala RS 490 m: Almnäs Jum-Jum RS 4686

Slättens Mi Rey RS 658 88799=41p G-24 f: Slättens Bethoven RS 535 m: Dalsgårds Jasmin RS 5962

Månstorps Pagadee RS 749 77898=39p GI-24 f: Gläntans Domino RS 314 m: Sessan RS 4587

Dalsgårds Poseidon RS 672 99988=43 p GI-24 f: Uron v.d. Römer RS 525 m: Lobelia v Geldersoord RS 6887

Tudor RS 645 99988=43p GI-24 f: Kapser RS 336 m: Juliana RS 5657

Dieter v.d. Hoorn RS 656 88879=40p G-24 f. Jasper v’t Heidepark NL-S806773 m: Twanette v Vries NL-S0143724

Dorus v.d. Belshuur RS 663 98887=40p G-24 f. Tango v.d. Amstelhof NL-S0823244 m: Twinkle v.d. Belschuur NL-S0144441

Mosbaekmindes Jackpot RS 773 77777=35p  f: Mosbaekmindes Thor DK-SH 575 m: Veddinge Jamaica DK-S 2372

Drakgårdens Lucifer RS 671 87778=37p G-24 f: Pavarotti RS 383 m: Hälledudane RS 3949

Generalmönstringshingstar 9 år mini:

Almnäs All the Best RS 743 99888=42p G-I 24 f: Almnäs Ivory RS 432 m: Almnäs Just the Best RS 4688

Åkaregårdens Klaxon RS 634 98878=40p G-24 f: Kameleon v Bangaerde RS 491 m: More Than a Feeling RS 5411

Ladys Leo RS 649 99887=41p GI-24 f: Lucky Win v Wegdam RS 549 M: Lady in Red RS 5807

Poker Face RS 661 88888=40p GII-24 f: Kameleon v Bangaerde RS 491 m: A Dream Come True RS 4850

Another Gold Cross RS 677 88888=40p GII-24 f: Kameleon v Bangaerde RS 491 m: Dendy v.h. Groenenland RS 2730

Kronblads Another Mac RS 636 99878=41p GI-24 f: Kronblads Pommac RS 554 m: alebodas Ada RS 2554

Douwe v’t Minihoefke RS 666 98878=40p GI-24 f: Perfect of Sportview NL-S0816810 m: Ophelia v’t Minihoefke NL-S0130589

Sandbackas Thriller RS 631 89878=40p G-24 f: Sandbackas Paul Newman RS 544 m: Skäpperöds Viktoria RS 5286

Generalmönstringshingstar 14 år standard:

Slättens Bethoven RS 535 98888=41p GI tsv. f: Slättens Magic RS 386 m: Musette v Spuitjesdom RS 5128

Emmeros Jubilar RS 517 99888=42p GI tsv.f: Hamras Fridolf RS 266 m: Almnäs Colette RS 2901

Upplundas Arn RS 575 88888=40p GI tsv. ridprov 7,5 f: Kyllemos Oliver RS 306 m: Filone RS 4576

Annelunds Garcello RS 516 98898=42p GI tsv. f: Junibackens Martini RS 427 m: Annelunds Gacella RS 4835

Kaliber af Sörtå RS 512 88888=40p GII tsv. f: Charley v.d. Provincialeweg RS 257 m: Filly RS  3112

Neptan RS 579 88879=40p GI tsv. f: Epol RS 371 m: Timmie RS 2180

Rosenhagas Picasso RS 603 88879=40p GII tsv. f: Hormesta Erik Viking RS 325 m: Rosenhagas Kiss RS 60656

Furunäs Rebell RS 537 88777=37p GII tsv. f: Furunäs Bonzo RS 269 m: Furunäs Fergie RS 3582

Wilfred v.d. Zandhoeve RS 555 98888=41p A prem f: Friso v Heuvelshof NL-S 800658 m: Anke v.St. Brammelo NL-S0098066

Generalmönstringshingstar 9 år mini:

Skäpperöds Drusus RS 629 99878=41p GI tsv f: Skäpperöds Tarik RS 431 m: Hester v.d Witte Hoeve RS 3364

Oldvicarage Rock Me Amadeus RS 725 77777=35p f: Merriville Prince Fergie SPSB E0321 m: Merriville Queen of Hearts SPSB AM1039

The Next Episode RS 550 98878=40p GI tsv f: I Learned From the Best RS 439 m: Dendy v.h. Groenenland RS 2730

Robbie Williams RS 524 98889=42p GI tsv. f: Parlingotn Pimpernell RS 250 m: Birchwood Slipper RS 4671

Då hela beståndet av RS hingstar skall gås igenom och räknas på för avkommebedömning och avelsvärdeklasser kommer detta att göras under vinter och hingstar som har förändringar kommer att kallas till vårens avelsvärdering

Årets Ponny 21 september i Vetlanda

Till ÅRETS PONNY är samtliga BIS på respektive förenings Riksutställning, eller av resp. styrelse utsedd representant, välkomna.  Shetland representeras både av mini och normalstor.
Årets Ponny kommer att utses lördag den 21 september i Vetlanda, i samband med Riksfinalerna för 3 & 4-åriga ponnyer samt championat för 5 & 6-åringar.

Almnäs Amir vann BIS på Riks på Grevagården i år och kommer att representera de normalstora (standard) och Melkers Basic Instinct blir den mini som representerar rasen. Ingela Börjesson och Susann Melkersson önskas all lycka och vi hoppas naturligtvis på storvinst,

Domare: Helena Kättström

Resultat från Shetland’s 2019 Breed Show

RING 1 RESULTS STANDARD BLACK PONIES
1. Gelding, any age: 1st Clothie Night Muscari ex Emma Anderson, 2nd Clothie Night Lightning ex Budge Family, 3rd
Shoormal Vik ex Kelsey Arthur, 4th Ramnaberg Andy ex Annette Hunter, 5th Hools Voyager ex Hools Stud, 6th Laaward Olaf ex Sonja Flaws.
2. Yeld Mare: 1st Hools Janet ex Hools Stud, 2nd Bergli Holy ex Bergli Stud, 3rd Almnas Sum Sum ex Bergli Stud, 4thBlack Rose Av Bergli ex Bergli Stud, 5th Eynhallow Dew ex Eynhallow Stud, 6th Merkisayre Juniper ex George
Tait.
3. Stallion, 4 years and over: 1st Strauss of Auckhorn ex Steve Rendall & Ian Spence, 2nd Merkisayre Surety exBergli Stud, 3rd Eynhallow Dutch Prince ex Eynhallow Stud, 4th Hestigarth Kristoff ex Ingrid Sutherland, 5thHollydell Hades ex Hollydell Stud, 6th Westpark Topstar ex Trevor Shaw.
4. Yearling Colt: 1st Millquoy Jedi ex Millquoy Stud, 2nd Bergli Vaar ex Bergli Stud.
5. 2 year-old Colt: Bergli Norseman ex Bergli Stud
6. 3-year-old Colt: 1st Hollydell Hindsight ex Hollydell Stud, 2nd Ladbury Elgin ex Millquoy Stud
7. Brood Mare, 4 years and over with own foal at foot: 1st Hollydell Hesitation ex Hollydell Stud, 2nd Bergli Hera ex Bergli Stud, 3rd Bayview Tiffany ex Dana Jamieson, 4th HRE Katey ex Budge Family, 5th American Pye ofAuckhorn, 6th HRE Olympia ex Budge Family.
8. Colt Foal, not necessarily produce of a mare shown in class 7: 1st Kingsknowe Van Persie ex Kristen Wishart, 2ndHappyhansel Moonshine ex Happyhansel Stud, 3rd Musselbrough Draken ex Janice & Marcus Priest.
9. Filly Foal, not necessarily produce of a mare shown in class 7: 1st Bergli Viva ex Bergli Stud, 2nd HollydellHemera ex Hollydell Stud, 3rd Filska Tiana ex Sheena Anderson, 4th Clumlie Arizona ex Robin’s Brae Stud, 5thHappyhansel Sweet Molly ex Vaila Cumming, 6th Happyhansel Midnight Rain ex Vaila Cumming.
Best Black Foal: Bergli Viva
10. Yearling Filly: 1st Bergli Visette ex Bergli Stud, 2nd Millquoy J’Adore ex Millquoy Stud, 3rd Skaw Vaarie ex FraserFamily, 4th Hools J’Adore ex Hools Stud, 5th Bigton California ex Budge Family, 6th Hools Eminence ex Helen
Heads.
11. 2-year-old Filly: 1st Bigton Beauty ex Dana Jamieson, 2nd Millquoy Daegan ex Millquoy Stud, 3rd Bergli Helga exBergli Stud, 4th Eynhallow Contessa ex Eynhallow Stud, 5th Happyhansel Lovise ex Happyhansel Stud, 6th
Laaward Una ex Sonja Flaws.
12. 3-year-old Filly: 1st Bergli Gloria ex Bergli Stud, 2nd Hools Miss Jutland ex Hools Stud, 3rd Vinette of Berry exBerry Stud, 4th Bigton Aurora ex Budge Family, 5th Birchmoor Snowbunting ex Elaine Tomlinson & Joy Barugh,6th Eynhallow Black Beauty ex Eynhallow Stud.

Junior Champion: Hollyell Hindsight
Reserve Junior Champion: Bergli Gloria
Senior Champion: Hools Janet
Reserve Senior Champion: Strauss of Auckhorn
Overall Black Ring Champion: Hools Janet
Overall Reserve Black Ring Champion: Hollydell Hindsight

RING 2 RESULTS STANDARD COLOURED PONIES
13. Gelding, any age: 1st Klingrahoull Cavalier ex Mr & Mrs Bromwich, 2nd Clothie Pixel ex Rosanne Rendall, 3rdHollydell Rannoch ex Julie Williamson, 4th Merkisayre Sea Biscuit ex Budge Family, 5th Filska Cossack ex FilskaStud, 6th Ulverscroft Midnight Red ex Kira Fraser.
14. Yeld Mare: 1st Merkisayre Dior ex George Tait, 2nd Brygarth Xanthe ex Michael Laurenson, 3rd Merkisayre Dallyex George Tait, 4th Clivocast Vanna ex Irvine Burgess, 5th Merkisayre Diva ex George Tait, 6th Muness Maple ex
Robert Ramsay.
15. Stallion, 4 years and over: 1st Merkisayre Kelvin ex George Tait, 2nd Merkisayre Sea Dancer ex Sheena Anderson& Pam Williamson, 3rd Klingrahoull Copper-Berg ex Mr & Mrs Bromwich, 4th Birchmoor Rosethorn ex Elaine
Tomlinson & Joy Barugh, 5th Musselbrough Expo ex Janice & Marcus Priest, 6th Clivocast Viking ex SheenaAnderson.
16. Yearling Colt: 1st Shoormal Hildin ex June Brown, 2nd Muness Macavoy ex June Brown, 3rd Schiehallion Krakenex Jackie Syme.
17. 2-year-old Colt: 1st Clumlie Viceroy ex Robin’s Brae Stud, 2nd Robin’s Brae Venture ex Robin’s Brae Stud, 3rdNortwick Jarl ex Olga Smith.
18. 3-year-old Colt: 1st Merkisayre Julian ex George Tait
19. Brood Mare 4 years and over with own Foal at foot: 1st Birchmoor Gizelle ex Barugh Family, 2nd Bergli Dimma ex Janice & Marcus Priest, 3rd Bayview Tia ex Sheena Anderson, 4th Mailand Scapa Special ex Dana Jamieson,5th Promisehill Foula Fairy ex Robin’s Brae Stud, 6th Musselbrough Isla ex Sheena Anderson.
20. Colt Foal, not necessarily produce of a mare shown in class 19: 1st Filska Magnus ex Sheena Anderson
21. Filly Foal, not necessarily produce of a mare shown in class 19: 1st Bigton Daisy ex Budge Family, 2nd ClumlieApollo ex Robin’s Brae Stud, 3rd Mailand Infinity ex Dana Jamieson, 4th Bigton Delta ex Budge Family, 5thMailand Marvela ex Dana Jamieson, 6th Musselbrough Pandora ex Janice & Marcus Priest.
Best Coloured Foal: Bigton Daisy
22. Yearling Filly: 1st Clumlie Water Lily ex Robin’s Brae Stud, 2nd Happyhansel Promise ex Vaila Cumming, 3rd FilskaTia Maria ex Sheena Anderson.
23. 2-Year-old Filly: 1st Grutness Ultra ex Sonja Flaws, 2nd Somahouse Ivy ex Sheena Anderson, 3rd HestigarthShakira ex Julie Sales, 4th Filska Zoe ex Sheena Anderson, 5th Schiehallion Angelina ex Jackie Syme, 6thSchiehallion Jade ex Jackie Syme.
24. 3-Year-old Filly: 1st Brunatwatt Isla ex Robin’s Brae Stud, 2nd Clibberswick Riva ex Jem Roberts, 3rd Zainette ofBerry ex Berry stud, 4th Merkisayre Dreamer ex George Tait, 5th Gue Rosalie ex Michael Laurenson.

Junior Champion: Merkisayre Julian
Reserve Junior Champion: Clumlie Viceroy
Senior Champion: Birchmoor Gizelle
Reserve Senior Champion: Merkisayre Kelvin
Overall Coloured Ring Champion: Merkisayre Julian
Overall Reserve Coloured Ring Champion: Birchmoor Gizelle

RING 3 RESULTS SMALL PONIES
25. Gelding any age: 1st Glenfall Tickety Boo ex Culingford & Duckworth
26. Yeld Mare: 1st Beechnut of Berry ex Bergli Stud, 2nd Foula Lightsome ex Magnie Manson, 3rd Lignite DuskyBeauty ex Robin’s Brae Stud, 4th Parlington Anneliese ex Parlington Stud, 5th Parlington Viola ex LyndaCochrane, 6th Dazzle of Berry ex Berry Stud.
27. Stallion, 4 years old and over: 1st Parlington Quentin ex Parlington Stud, 2nd Kerswell Starbuck ex AmandaSlater, 3rd Robin’s Brae Starlight ex Amanda McLennan, 4th Zorgo of Berry ex Berry Stud, 5th Gabriel of Brygarthex Carole Forteath, 6th Hermit’s Rocket ex Mr W Spence.
28. Yearling Colt: Robin’s Brae Whiskey ex Benston Stud, 2nd Gue Travis ex Gue Stud, 3rd Brygarth Kelpie exMichael Laurenson, 4th Benstonholm X-Factor ex Annette Hunter, 5th Parlington Fabian ex Parlington Stud, 6thTawna Cavalier ex Gue Stud.
29. 2-year-old Colt: 1st Breckenlea Solomon ex Amanda Slater, 2nd Parlington Eros ex Parlington Stud, 3rd BenstonWhisky Galore ex Benston Stud, 4th Brygarth Joey ex Michael Laurenson, 5th Gue Sjoberg ex A J Williamson.
30. 3-year-old Colt: 1st Brygarth Isaac ex Michael Laurenson, 2nd Stackerhvi Karl ex A J Williamson.
31. Brood Mare 4 years old and over with own Foal at foot: 1st Robin’s Brae Orchid ex Bergli Stud, 2nd Gue Olivia exGue Stud, 3rd Glenbogie Fairyale ex Gue Stud, 4th Seva Rumba Lady ex Lauraine Manson, 5th Roseanna of Berry
ex Bergli Stud, 6th Simonside Astrid ex Robin’s Brae Stud.
32. Colt Foal, not necessarily produce of a mare shown in class 31: Gue Uproar ex Gue Stud, 2nd Bergli orchard exBergli Stud, 3rd Benstonholm Yogi ex Annette Hunter, 4th Breckenlea Firecracker ex Amanda Slater, 5thNorthharrier Yule ex Penny Gear, 6th Gue Suain ex Gue Stud.
33. Filly Foal, not necessarily produce of a mare shown in class 31: 1st Bergli Lona ex Bergli Stud, 2nd BreckenleaGylana ex Amanda Slater, 3rd Breckenlea Symphony ex Amanda Slater, 4th Brygarth little Miss Sunshine exMichael Laurenson, 5th Benstonholm Yazmin ex Annette Hunter, 6th Ruffloch Ruby ex Rosemary Cross.
Best Small Foal: Bergli Lona
34. Yearling Filly: 1st Robin’s Brae White Gold ex Robin’s Brae Stud, 2nd Breckenlea Savanna ex Amanda Slater, 3rdBergli Alexandra ex Bergli Stud, 4th Ruffloch Coco ex Rosemary Cross, 5th Parlington Faith ex Cora Ramsey, 6th
Gue Tarah ex Lynda Cochrane.
35. 2-year-old Filly: 1st Parlington Esmeralda ex Parlington Stud, 2nd Merrylees Joanna ex Tracey Anne Anderson,3rd Gue Skerry ex Gue Stud, 4th Gue Sophie May ex Gue Stud, 5th Enigma Maple ex Lynda Cochrane, 6thKingsknowe Desire ex Kristen Wishart.
36. 3-year-old Filly: 1st Gardie Jorgie ex Mr W Spence, 2nd Milday Arabella ex Gue Stud, 3rd Parlington Dorothy exParlington Stud, 4th Gue Robyn ex Gue Stud, 5th Benston Velvet ex Benston Stud, 6th Robin’s Brae Ulla ex Tracey Anne Anderson.

Junior Champion: Breckenlea Solomon
Reserve Junior Champion: Bergli Lona
Senior Champion: Beechnut of Berry
Reserve Senior Champion: Parlington Quentin
Overall Small Ring Champion: Beechnut of Berry
Overall Reserve Small Ring Champion: Breckenlea Solomon

37. Progeny Classes
a) 3 ponies by same stallion: 1st Millquoy Daybreak, J’Adore & Jedi ex Millquoy Stud, 2nd Filska Zoe, Tia Maria& Magnus ex Sheena Anderson, 3rd Grutness Phyvix, Ultra & Laaward Shalder ex Sonja Flaws.
b) 3 ponies out of same mare: 1st Robin’s Brae Quartz, Jewel & Starlight ex Amanda McLennan & Robin’s Brae
Stud.
c) Stallion & 2 Progeny: 1st Strauss of Auckhorn, Hollydell Hades & Hindsight ex Hollydell Stud & Ian Spence,2nd Kerswell Starbuck, Breckenlea Symphony & Savanna ex Amanda Slater, 3rd Parlington Quentin, Eros &Anneliese ex Parlington Stud, 4th Braywood Fudge, Glenfall Tickety Boo & Dragonfly ex Cullingford &
Duckworth.
d) No Entries Forward
38. In Hand Veteran: 1st Clothie Night Echo ex Budge Family, 2nd HRE Dollar ex Megan Leslie, 3rd Parlington Quentinex Parlington Stud, 4th Lignite Prima ex Robin’s Brae Stud, 5th Kinkell Gordon ex Jackie Syme. 6th Brygarth Nadia
ex Michael Laurenson.
Champion Gelding: Clothie Night Muscari ex Emma Anderson
Reserve Champion Gelding: Glenfall Tickety Boo
Best Exhibitor bred Gelding: Glenfall Tickety Boo

RING 4 RESULTS RIDDEN PONIES
39. Horse of the Year Show NPS/Baileys Horse Feeds Mountain and Moorland Ridden Shetland Pony
Championship Qualifier: 1st Hools Rising High & Arianne Fraser, 2nd Clothie Night Lightning & Emily Laurenson,3rd Sir Winston Av Bergli & Aimee Budge, 4th Buxted Military Man & Rebecca Fraser, 5th Ulverscroft MidnightRed & Nina Fraser, 6th Mailand Silverstone & Rebecca McNab, 7th Clothie Night Echo & Katie Budge, 8th HREAladdin & Jemima Budge, 9th Clothie Night Yarrow & Connie Dickie.
53. NPS Scotland/Kilmannan Stud Novice Ridden Mountain & Moorland Championship: 1st Buxted MilitaryMan & Rebecca Fraser, 2nd Sir Winston Av Bergli & Emily Laurenson, 3rd Shoormal Vik & Bethany Dickie, 4th Clothie
Night Muscari & Emma Anderson.
40. NPS Scotland/Kilgraston School M&M First Ridden Championship: 1st Clothie Night Lightning & Fay Emms,2nd Yitter of Grutness & Heidi Dickie, 3rd Hollydell Rannoch & Julie Williamson.
41. NPS Scotland/Kilgraston School M&M Lead Rein Championship: 1
st Klingrahoull Gypsy & Heidi Dickie, 2ndClothie Night Lightning & Fay Emms, 3rd Hools Janet & Layla Kirkness, 4th Hools Voyager & Daisy Irvine, 5th
Shoormal Vik & Elise Sutherland, 6th Schiehallion Murphy & Lori Duncan.
Ridden Champion: Hools Rising High & Arianne Fraser
Reserve Ridden Champion: Klingrahoull Gypsy & Heidi Dickie
42. YOUNG HANDLERS 8 years and under: 1
st Clothie Night Lightning & Fay Emms, 2nd Yitter of Grutness & Heidi
Dickie, 3rd Hollydell Rannoch & Julie Williamson, 4th Schiehallion Murphy & Lori Duncan, 5th Eynhallow Dew &
Finlay Brough, 6th Hools Voyager & Daisy Irvine.
43. YOUNG HANDLERS 9 – 12 year: 1st Klingrahoull Gypsy & Bethany Dickie, 2nd Hools J’Adore & Daisy Irvine, 3rdClothie Zircon & Ashley Hunter, 4th Clothie Night Echo & Katie Budge, 5th Ramnaberg Andy & Shona Hunter, 6thClothie Night Lighting & Emily Laurenson.
44. YOUNG HANDLERS 13 – 18 years: 1st Hermits Secret Dream & Reece MacLeod, 2nd Birchmoor Snowbunting &Emily Mayfield, 3rd Clothie Night Yarrow & Connie Dickie, 4th Clothie Night Muscari & Emma Anderson, 5thHollydell Rannoch & Kailee Tait, 6th Clothie Pixel & Hannah-Lisa Laurenson.

45. Cradle Stakes Working Hunter (Lead Rein/Assisted): 1st Clothie Night Lightning & Fay Emms, 2nd Yitter ofGrutness & Heidi Dickie, 3rd Hollydell Rannoch & Julie Williamson, 4th Schiehallion Murphy & Lori Duncan, 5thRamnaberg Andy & Libby Hunter, 6th Yitter of Grutness & Logan Sale.
46. Novice Working Hunter: 1st Merkisayre Sea Biscuit & Aimee Budge, 2nd Clothie Night Echo & Emily Laurenson,3rd Clothie Night Lightning & Katie Budge, 4th Buxted Military Man & Rebecca Fraser, 5th Clothie Night Yarrow &Connie Dickie, 6th Hools Rising High & Arianne Fraser.
47. NPS Scotland/Kingfisher Building Products Mountain & Moorland Open WHP Championship: 1st Hools RisingHigh & Arianne Fraser, 2nd Clothie Night Echo & Katie Budge.
Working Hunter Champion: Merkisayre Sea Biscuit
Reserve Working Hunter Champion: Hools Rising High & Arianne Fraser
Overall Ridden Ring Champion: Klingrahoull Gypsy & Heidi Dickie
Overall ridden Ring Reserve Champion: Hools Rising High & Arianne Fraser

RING 4 RESULTS DRIVEN PONIES
48. Pairs, Tandems, Unicorns: No entries
49. Pony driven to a single vehicle: 1st Hools Voyager & Toots Cromarty, 2nd HRE Aladdin & Hannah Budge, 3rdUlverscroft Midnight Red & Kira Fraser.
50. Junior Whip: 1st HRE Aladdin & Ellen Thom, 2nd Ulverscroft Midnight Red & Nina Fraser.
51. Exercise Vehicles: 1st Hools Voyager & Toots Cromarty, 2nd HRE Aladdin & Hannah Budge
52. Cones Class 1st Hools Voyager & Toots Cromarty, 2nd HRE Aladdin & Hannah Budge
Driven Ring Champion: Hools Voyager & Toots Cromarty
Driven Ring Reserve Champion: HRE Aladdin & Hannah Budge
The Merlin Trophy – Best Novice Pony: Brunatwatt Isla
The Seva Trophy – Best Broken Coloured Pony: Clumlie Viceroy
The Normandykes Trophy – Best Pony Bred in Shetland: Merkisayre Julian
The Seva Harry O Trophy – Best Pony Bred in Wales: Seva Rumba Lady
The Nashes Trophy – Best Exhibitor-Bred Pony: Merkisayre Julian
The Annwood and S.P.S. Australia Trophies – Best Broodmare: Hollydell Hesitation
Catchpole Trophy – Best Stallion: Strauss of Auckhorn
The Marshwood Rose Bowl – Best Junior Excluding Foals: Merkisayre Julian
Supreme Champion: Merkisayre Julian
Reserve Supreme Champion: Beechnut of Berry

Breed Show Results 2

Gotland har Drive In utställning 10 augusti

 Proposition för Drive In utställning på Gotland 10 augusti 2019

Domare:  Linnea Ornstein

Plats: Gotland, Ridbanan Silikaten, Visby

Ansvarig: Sara Linder, sara.linder@shetlandsydost.se, 0733-358258

Platsansvarig: Sara Linder, se ovan

Anmälan: Föranmälan kan göras digitalt på SSS websida eller ifylld anmälningsblankett skickad till Anna Lundin, Fjelebo 203, 38292 Nybro, senast onsdag den 7 augusti 2019
Anmälan kan även göras på plats genom att lämna en anmälningsblankett i sekretariatet.

Anmälningsavgift: 150 kr för föranmälda ponnyer, 200 kr för ponnyer som anmäls på plats
Dubbel avgift för icke medlem, gäller både föranmäld och vid anmälan på plats. Anmälningsavgiften betalas kontant eller via swish på utställningsplatsen.

Medtag hästens pass på utställningsdagen!

Klass: 18 Drive In
Ponnyn erhåller bedömning och poäng samt rosett enligt valör. Inga titlar delas ut men utställningsarrangören äger rätt att dela ut hederstitlar som ej noteras i webstamboken. Samtliga deltagare, samt poäng förs in i webstamboken efter utställningens avslutande och resultatet kan tillgodoräknas i det svenska meritsystemet.
Inga klassindelningar utan ponnyerna visas i den ordningen de anmäls på utställningsplatsen

Underlag: grus

Box: Nej

För att utställningen ska genomföras måste minst 8 ponnyer vara föranmälda.
(Planerar du att anmäla på plats, kolla föreningens facebook eller hemsida först!)

Hederspriser:

  • Dagens bästa ponny
  • Bästa föl, förutsatt att fölet bedömts med lägst 38 p.
  • Stuteri Hoksels vpr till Bästa Gotlandsfödda

Katalog: Ingen katalog men PM kommer läggas ut på Shetland Sydosts hemsida och facebook med starttider, vägbeskrivning mm. Skickas även till dem som föranmäler och anger mejladress.