Kategoriarkiv: RIKS

Proposition för SSS Riksutställning i Sparreholm 2 augusti 2020

Domare: Lars Gerth
Plats: Sparreholm
Utställningsansvarig: Sveriges Shetlandssällskap
Platsansvarig: Tobias Zetterblom 0736440042
Anmälan senast: 1/7 2020, anmälan kan ske digitalt via Sveriges Shetlandssällskaps hemsida, via post: Mia Zetterblom, Dalslötstugan, 611 94 Nyköping. eller mail: mk@kronblad.com
Eller gå gärna in och gör en digital anmälan på Sveriges Shetlandssällskapets hemsida www.shetlandsponny.se

Anmälningsavgift: 250 kr ska betalas in på bg. 260-9675 Sveriges Shetlandssällskap, senast sista anmälningsdatum. Dubbel avgift för icke medlem och dubbel avgift vid sen betalning. Föl 150 kr om modern ställs ut.

Följande klasser anordnas: 1-17, Bruksklasser finns på separat proposition.
Färgklasser: Nej
Underlag: sand
Boxar och Övernattningsrum mm:
Frågor och bokning görs direkt till Anna på email: equestrian@sparreholmsslott.com
Box ströad 300:-/dygn eller Dagbox 250:-
Husvagnar och hästbussar kan ställas på parkeringen.
Enstaka tältplatser på gräs finns vid hästcentret.
Servering: Ja
Särskilda bestämmelser:
BIS och Res BIS utdelas enligt grundproppen
Dräktiga ston som ska föla 2020 äger ej rätt till att deltaga.
-Minst 40 st anmälda för att utställningen ska bli av och max 70 st, först till kvarn gäller.

Alla anmälda får bekräftelse via mail, så glöm inte aktuell mailadress i anmälan.
Cirka en vecka innan utställningen får alla utställare utställningskatalogen med information om utställningen.

Bruksklasser kommer anordnas, mer info och separat proposition finns på hemsidan.

Anmälan skickas till: Mia Zetterblom, Dalslötstugan, 61194 NYKÖPING, mk@kronblad.com
Eller gå gärna in och gör en digital anmälan på Sveriges Shetlandssällskaps hemsida www.shetlandsponny.se

Resultat från Bruks på Riks

Resultatlista Riks

Klass 2. Riden precision Minior    1 plac

1.Ingrid Påfvelsson -Roelien vh Veld      0 1,05

2. Alma Gunnarsson-Kärlingehults Dolly 0 1,44

3. Ellen Gunnarsson-Kärlingehults Dolly 4 1,10

Klass 4. Tömkörd precision Junior Clear round

  1. Beata Limberg- Ulrika Emm      4

Klass 5. Tömkörd precision Senior 6 plac

  1. Sanna Eriksson -Pure Poison          0 23,30
  2. Anna-karin Thunqvist-Baronessan  0 25,82
  3. Charlotte Dellenfalk – Ulrika Emm   0 29,22
  4. 4.A-k Thunqvist-Lundstorps Fire Girl      0 29,23
  5. Emelie Videll – Caramella                 0 30,71
  6. Sanna Eriksson – Pajazzo di leva     0 33,64
  7. Charlotte Dellenfalk-Happy Monday 0 35,10
  8. Jonny Nilsson -Pajazzo di leva         0 46,46
  9. Ronja Boketta – Imperiets Jamilia    0 54,67
  10. Linnea Ornstein -Tunstas Jill           0 58,30
  11. Jonny Nilsson – Pure Poison     0 1,04,44
  12. Sanna Eriksson – Bobergs Lexus 0 1,04,86
  13. Nina Nykvist – Trolldungens Penny 4 32,63
  14. Emelie Videll – Vidells Mercury     4 35,27
  15. Sara Thunqvist – Lundstorps F.girl  4 49,05
  16. Linnéa Åkesson – Kompis Dagny   8 31,72
  17. Sara Thunqvist – Baronessan     12 33,07

Klass 6. Agility ledd Minior Clear round

  1. Ellen Gunnarsson – Kärlingehults Dolly 4
  2. Alma Gunnarsson – Kärlingehults Dolly 4

Klass 7. Agility ledd Junior   2 placerade

  1. Lovisa Åkesson – Kompis Dagny 0 39,15
  2. Lovisa Åkesson – Tunstas Jill      0 45,48
  3. Beata Limberg – Ulrika Emm        0 54,72
  4. Freja Soleskog – Almnäs Gepard  4 1,56,42
  5. Linnea Åkesson – Tunstas Jill        8 57,72

Klass 8. Agility vuxna  6 placerade

  1. Sara Thunqvist -Baronessan    0 34,0
  2. Anna-karin Thunqvist – Baronessan  0 36,0
  3. Sanna Eriksson – Pure Poison         0 36,73
  4. Emelie Videll -Vidells Mercury       0 38,05
  5. A-k Thunqvist – Lundstorps Fire Girl 0 39,42
  6. Charlotte Dellenfalk-Happy Monday 0 47,07
  7. Charlotte Dellenfalk – Lina               0 49,08
  8. Jonny Nilsson – Bobergs Lexus      0 53,42
  9. Jonny Nilsson -Pure Poison            4 37,56
  10. Emelie Videll -Caramella               4 38,60
  11. Nina Nykvist – Trolldungens Penny 4 41,23
  12. Sanna Eriksson – Pajazzo di leva  4 45,46
  13. Sanna Eriksson – Bobergs Lexus    4 50,29
  14. Linnea Ornstein – Tunstas Jill         4 52,63
  15. Ingela Börjesson -Almnäs Noak   4 55,30
  16. 16.Ronja Boketta -Ekskogens Moira       4 1,00,1
  17. Jonny Nilsson – Pajazzo di leva   8 44,8
  18. Ronja Boketta-Imperiets Jamilia 12 1,05,42
  19. Emma Kjellman-Aarupgaards Yangui 12 1,07,80

Klass 9. Riden Agility Minior Clear round

  1. Ellen Gunnarsson – Kärlingehults Dolly  CR
  2. Alma Gunnarsson – Kärlingehults Dolly  CR

Klass 10. Riden Agility Junior  Clear round

  1. Lovisa Åkesson -Kompis Dagny    4

Klass 12. Tömkörd Agility Senior  3 placerade

  1. Anna-karin Thunqvist -Baronessan  0  45,63
  2. Linnea Åkesson – Kompis Dagny      0 49,53
  3. Emelie Videll – Caramella                  0  50,95
  4. Sanna Eriksson – Pajazzo di leva      0 59,18
  5. Charlotte Dellenfalk – Lina            0 1,07,20
  6. Sanna Eriksson – Pure Poison       4 59,18
  7. Emelie Videll – Vidells Mercury     4 1,05,35
  8. Nina Nykvist -Trolldungens Penny 4 1,29,00
  9. Charlotte Dellenfalk – Ulrika Emm 8 1,16,27

Klass 13. CR  Agility  riden/ledd/tömkörd

  1. Lovisa Åkesson – Tunstas Jill  CR
  2. Sara Thunqvist – Baronessan  CR
  3. Emelie Videll -Caramella          CR
  4. A-k Thunqvist -Lundstorps Fire Girl  4
  5. Nina Nykvist – Trolldungens Penny 8
  6. Emelie Videll -Vidells Mercury 8

Klass 14. CR  Precision riden/tömkörd

  1. Linnea Åkesson – Tunstas Jill CR
  2. Sara Thunqvist – Lundstorps Fire Girl CR
  3. Sara Thunqvist – Baronessan CR
  4. A-K Thunqvist – Lundstorps Fire Girl CR
  5. Nina Nykvist – Trolldungens Penny CR
  6. Emelie Videll -Vidells Mercury CR
  7. Emelie Videll – Caramella CR

Klass 15. Poänghoppning hand Junior  2 plac

  1. Emma Kjellman-Aarupgaards Yangui 70
  2. Amelia Bååth -Roelien vh Veld 67
  3. Beata Limberg – Happy Monday 59
  4. Frida Guterstam  – Roelien vh Veld 56
  5. Linnea Åkesson – Tunstas Jill 53
  6. Lovisa Åkesson – Tunstas Jill 39

Klass 16. Poänghoppning Senior  3 plac

  1. Nina Nykvist -Trolldungens Penny       137
  2. Jonny Nilsson – Pure Poison 128
  3. Linnea Ornstein – Tunstas Jill 112
  4. Jonny Nilsson – Pajazzo di leva 93
  5. Sara Thunqvist – Lundstorps Fire Girl 75
  6. Sara Thunqvist – Baronessan 71
  7. Ingela Börjesson – Almnäs Noak 70
  8. Charlotte Dellenfalk – Happy Monday 66
  9. Emelie Videll – Vidells Mercury 41

Klass 17. Poänghoppning riden Junior  1 plac

  1. Lovisa Åkesson – Kompis Dagny 46
  2. Beata Limberg – Lina                           45
  3. Ingrid Påfvelsson – Roelien vh Veld    15

Klass 18. Prec.körning +40 cm Junior 2 plac

  1. Frida Guterstam – Melissa        0 1,26,52
  2. Linnea Åkesson – Kompis Dagny  4 1,00,28
  3. Beata Limberg – Ulrika Emm        4 1,45,69
  4. Beata Limberg – Lina                    8 1,11,84
  5. Lovisa Åkesson – Kompis Dagny 12 1,04,62
  6. Amelia Bååth – Melissa 12 1,23,30

Klass 19. Prec.körning +30 cm Junior CR

  1. Beata Limberg – Lina                      4 1,50,20
  2. Linnea Åkesson – Kompis Dagny 8 1,03,27

Klass 20. Prec.körning +40 cm Senior 1 plac

  1. Charlotte Dellenfalk – Ulrika Emm 0 56,36
  2. Charlotte Dellenfalk – Lina              0 59,25
  3. Eva Good Andersson – Melissa    0 1,09,99

Klass 21. Prec.körning +30 cm Senior 1 plac

  1. Charlotte Dellenfalk – Ulrika Emm 0  49,65
  2. Charlotte Dellenfalk – Lina            0 1,07,73
  3. Linnea Ornstein – Kompis Dagny 4 1,02,36

Allroundchampion :

Kompis Dagny

Reserv Allroundchampion :

Pure Poison

Tack för en trevlig dag med många duktiga ekipage.

 

Jubileumsutställningen 19-20 augusti -tack!

 

Vi i SSS styrelse vill passa på att tacka alla som deltog eller som på annat sätt gjorde det möjligt att genomföra SSS jubileumsutställning nu när SSS fyller 50år.

Ingen nämnd och ingen glömd. Vill ändå nämna några utställare, publik, domare, funktionärer, sponsorer, gäster mm.

Tack alla för att ni gjorde det möjligt.

SSS styrelse genom ordf. Magnus Karlsson

Fullständiga resultat finns att läsa i webbstamboken

Här nedan finner du ett urval av bilder från helgen. Fotografer är Anette Wadman och Linda Andersson.

Fler bilder kan ses via följande länkar:
Anette Wadman:
Länk

Linda Andersson:
Lördagen

Söndagen

 

Helgens stora vinnare – Almnäs Ullvide, BIS båda dagarna

Lördagens Res-BIS Bäckens Mascara och BIS Almnäs Ullvide med dagens doamre

Söndagens Res-BIS Almnäs Tarpan och BIS Almnäs Ullvide

Angelina

Walking on Sunshine

Team Hanna Holstein

Många var på plats på Grevagården

Shady Acres Yesireé

Olivehults Madcap

Byte av anläggning – RIKS 6/8

VIKTIG INFORMATION!

Vi har varit tvungna att byta plats på Riksutställning på Lördag på grund av snuviga hästar på Vreta.

Petra Jakobsson ringer just nu runt till samtliga utställare och i kväll får samtliga ett mail med vägbeskrivning.

Nu plats är Runstorps Gård i Norsholm.

Vägbeskrivning till Runstorp.

E4 norrifrån: kör förbi Norrköping ca 1 mil.
Vid Trafikplats Norsholm sväng mot Finspång.
Kör över Göta Kanal, därefter första vägen vänster mot Grensholm.
Kör nån km sväng vänster igen mot Grensholm.
Fortsätt ca 3 km till skylt Runstorp. Sväng vänster.
Fortsätt framåt tills du kommer till stallet.

Från Linköping:
Kör förbi Linköping ca 2 mil see post.
Vid Trafikplats Norsholm sväng av E4 och kör mot Finspång.
Därefter som ovan.